IYPT Landslaget 2016 klart!

Tack till alla som har deltagit i årets uttagning. Laget som ska till Ryssland är nu klart och består av följande personer:

Yasmin Sheihk Ali (Malmö Borgarskola)
Kevin Furmanski (Malmö Borgarskola)
Nelly Vuong (S:t Petri skola, Malmö)
Phiphi Tran (Rönnegymnasiet, Ängelholm)
William Kocalp (Malmö Borgarskola)

Sammanställning av resultat till uttagning

Vi har sammanställt resultaten och de 16 platserna i SYPT fördelas enligt följande:

Älmhult    1
​Ängelholm    1
Norra Real    2
​Katedralskolan    2
​Borgarskolan    3
​S:t Petri    7

​Du som är den ansvarige läraren på respektive skola ska nu utse vilka elever som din skola ska skicka till tävlingen. Eleverna kommer att redovisa individuellt på engelska.
 
Vi behöver ha namnen senast måndagen 25 januari tillsammans med vilka problem de kommer att redovisa. Ett deltagande i finalen förutsätter att eleven satsar på IYPT och även deltar i landslagsträning, mm. Resa och uppehälle för finalen betalas av respektive skola. Övriga resor behöver inte betalas. Om någon skola inte tar alla sina platser i anspråk kommer dessa att ges till övriga skolor.
​SYPT kommer att gå lördagen 13 februari, ca 8.15 – 16.30 i Lund eller Malmö (definitivt besked kommer inom kort). Varje deltagare ska presentera lösningen på sitt problem samt genomföra en opposition på en annan deltagares lösning.
Mattias och Kim

Resultat från Thailand 2015

Grattis till svenska landslaget som missade bronsmedaljen med en hårsmån.

Svenska landslaget 2015

Alex Åkesson (Malmö Borgarskola)
Daniel Jacobsson (Malmö Borgarskola)
Fransiska Aspegrén (Malmö Borgarskola)
Ivar Ericsson (Norra Real, Stockholm)
Toomas Liiv (Danderyds gymnasium)

Lagledare: Damir Basic Knezevic & Maria Anghel.

Oberoende domare: Mattias Andersson (S:t Petriskolan) & Lars Gislén (Lunds Universitet).

International organising committee: Kim Freimann (Malmö Borgarskola).

 

Hela resultatlistan

 

Placering Lag totalpoäng
1 Singapore 215.7 = 42.8 + 40.4 + 45.0 + 44.4 + 43.1
2 Poland 200.0 = 42.0 + 39.3 + 41.8 + 36.7 + 40.2
3 China 194.9 = 32.8 + 38.7 + 37.4 + 43.7 + 42.3
4 Slovakia 190.5 = 35.8 + 40.5 + 39.7 + 40.9 + 33.6
5 Brazil 187.8 = 39.4 + 40.0 + 38.5 + 34.7 + 35.2
6 Bulgaria 186.6 = 39.9 + 38.9 + 36.7 + 35.1 + 36.0
7 Russia 186.2 = 34.3 + 36.9 + 36.5 + 37.0 + 41.5
8 Korea 186.1 = 33.0 + 36.6 + 41.0 + 38.5 + 37.0
9 Hungary 181.5 = 36.1 + 33.6 + 35.0 + 35.9 + 40.9
10 New Zealand 181.3 = 38.1 + 39.8 + 38.0 + 34.3 + 31.1
11 Switzerland 178.6 = 30.0 + 38.2 + 35.2 + 34.2 + 41.0
12 Taiwan 175.3 = 35.1 + 32.2 + 34.9 + 33.1 + 40.0
13 Germany 175.0 = 37.0 + 34.1 + 35.8 + 34.0 + 34.1
14 United Kingdom 174.5 = 33.6 + 36.0 + 33.7 + 35.2 + 36.0
15 Sweden 173.9 = 33.4 + 38.3 + 31.3 + 34.1 + 36.8
16 Austria 170.9 = 38.6 + 35.2 + 31.0 + 31.6 + 34.5
17 Belarus 169.3 = 36.9 + 36.6 + 26.5 + 31.9 + 37.4
18 Ukraine 168.7 = 33.4 + 34.8 + 30.5 + 34.9 + 35.1
19 Australia 156.1 = 32.5 + 30.9 + 26.9 + 32.7 + 33.1
20 Romania 153.5 = 28.5 + 35.4 + 25.6 + 31.8 + 32.2
21 Czech Republic 152.9 = 34.6 + 29.7 + 29.2 + 28.6 + 30.8
22 Iran 152.5 = 30.5 + 28.2 + 35.2 + 29.6 + 29.0
23 USA 150.6 = 30.3 + 30.0 + 31.3 + 26.6 + 32.4
24 Thailand 142.4 = 22.3 + 33.5 + 30.1 + 29.3 + 27.2
25 Macao 136.8 = 30.0 + 27.4 + 27.0 + 26.1 + 26.3
26 Nigeria 116.2 = 26.8 + 25.0 + 25.6 + 20.0 + 18.8
27 Kenya 94.4 = 19.8 + 18.5 + 15.1 + 18.5 + 22.5

Uttagning 9 feb 2014


Först och främst ett stort tack till alla som deltog idag.  Följande 10 personer till final final som ska äga rum senare under våren (listan är i alfabetisk ordning).

Alexander Åkesson (Malmö Borgarskola)
Arvid Wendel (Katedralskolan Lund)
Jakob Helman (Malmö Borgarskola)
Lars Åström (Malmö Borgarskola)
Molly Liljebjörn Rusk (Katedralskola Lund)
Malte Larsson (Malmö Borgarskola)
Mattias Sjö (Katedralskolan Lund)
Sarah Tovatt (Danderyds gymnasium)
Sabrina Yue Wang (Malmö Borgarskola)
Toomas Liiv (Danderyds gymnasium)

Dessa 10 ska nu får varsitt nytt problem att jobba med under resten av våren.

De andra som deltog ligger på reservlistan men sannolikheten är stor att någon av de första 10 hoppar av… så var beredd på att hoppa in! De andra som deltog var (i alfabetiska ordning)

Anton Bengtsson
Carl Dahl
Christoffer Virkefors
Malte Larsson
Sina Al-Raiss

Ett stort tack till alla domarna som hjälpte till med uttagningen och till Lunds Universitet för att vi fick vara i deras lokaler.